W sprawie powrotu kolei na trasie do Bolkowa (list)

 URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

Departament Infrastruktury

Wybrzeże Słowackiego 12-14, 50-411 Wrocław



DT-D-III.8064.44.2026 Wrocław, dnia 19 czerwca 2026 r.

Pan

Adam Fularz

adamfularz1

W odpowiedzi na Pana emaila z dnia 01 czerwca 2026 roku w sprawie odbudowy linii 

kolejowej nr 302 Bolków – Marciszów oraz zmiany przebiegu linii kolejowej w rejonie stacji 

Marciszów, przekazuję poniższe informacje.

W chwili obecnej rozpoczynają się pierwsze prace związane rewitalizacją linii kolejowej 

nr 302, które w pierwszym etapie umożliwią prowadzenie ruchu towarowego od strony 

Strzegomia aż do Roztoki. Docelowa rewitalizacja całego odcinka pozwoli na uruchomienie 

pociągów na odcinku do Marciszowa. Uwzględniając planowane również wznowienie 

połączeń kolejowych:

 na linii kolejowej nr 312/766 na odcinku Jerzmanice-Zdrój – Marciszów;

 na linii kolejowej nr 774 podg Marciszów Górny – podg Krużyn do linii kolejowej 

nr 298 Sędzisław – Kamienna Góra;

stacja Marciszów stanie się istotną stacją węzłową na głównej linii kolejowej nr 274 

Wrocław – Wałbrzych – Jelenia Góra. Z powyższego powodu wskazane jest, aby dojazd 

pociągów z różnych linii odbywał się w sposób równomierny, co umożliwi płynne i jak 

najmniej kolizyjne prowadzenie ruchu w Marciszowie.

Podsumowując powyższe, nie jest obecnie planowane odbudowanie dawnej łącznicy

między liniami 302 i 766 z uwagi na brak uzasadnienia techniczno-ruchowego.

Podpisane elektronicznie przez:

Mariusz Michałowski

Dyrektor Departamentu Infrastruktury


Komentarze